Garage doors
Drzwi garażowe są inwestycją wieloletnią, dlatego przed zakupem konkretnego rozwiązania warto przemyśleć jej funkcjonalności, a zwłaszcza – sposób otwierania. Choć tradycyjne bramy garażowe uchylne wciąż cieszą się dużą popularnością, na rynku dostępne są rozwiązania innowacyjne i zautomatyzowane (np. bramy segmentowe, rolowane czy panelowe). Koniecznie zwróć uwagę na prostotę obsługi montowanej bramy garażowej oraz na parametry techniczne jej napędu.
Kolejna istotna kwestia to materiał, z którego wykonano bramę – musi być solidny, stabilny i wytrzymały oraz zabezpieczony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Bramy dostępne w naszym sklepie (marki Gatigo) są łatwe w montażu, ale w razie potrzeby służymy pomocą.
No products matching your criteria have been found.
Brama garażowa – segmentowa czy panelowa?
„Segmentowa” i „panelowa” to dwa określenia na ten sam rodzaj bramy. Cała konstrukcja tych drzwi garażowych składa się z kilku segmentów – paneli stalowych połączonych ze sobą zawiasami i dobrze uszczelnionych. Segmenty bramy przesuwają się w górę na prowadnicach i rolkach zamontowanych na suficie garażu. Po otworzeniu cała brama chowa się pod wewnątrz pomieszczenia – równolegle do sufitu i zaraz pod nim, a tym samym znacznie oszczędza miejsce i w środku, i na zewnątrz garażu. Takie bramy garażowe panelowe możesz otwierać ręcznie, choć warto wyposażyć je w specjalny automat lub kupić od razu wersję zautomatyzowaną.
Zalety bramy segmentowej
Największą zaletą bramy segmentowej jest duża oszczędność miejsca. Brama nie potrzebuje wolnej przestrzeni na ruch skrzydeł ani w środku, ani na zewnątrz garażu. Docenią to zwłaszcza właściciele niewielkich działek z krótkim podjazdem. W sytuacji, gdy do garażu wjeżdżasz niemal bezpośrednio z ulicy, brama segmentowa automatyczna kilkukrotnie zwiększy Twoje bezpieczeństwo. Dodatkowo stalowe profile bramy segmentowej są szczelnie wypełniane, co zapewnia ciszę i ciepło w pomieszczeniu garażowym.
Brama garażowa segmentowa otwierana automatycznie
Brama garażowa segmentowa z automatem to rozwiązanie jedynie o kilkaset złotych droższe niż niezautomatyzowana wersja, a komfort jej użytkowania jest nieporównywalnie większy. Sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy z garażu zamierzasz korzystać codziennie. Jest obowiązkowa, gdy garaż znajduje się w linii ogrodzenia i wjeżdżasz do niego wprost z ulicy – pozostawienie samochodu na drodze wiązałoby się z niebezpieczeństwem dla wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Automatyczną bramę otworzysz za pomocą pilota, przycisku, kluczyka czy kodu.
Brama garażowa uchylna
Brama garażowa uchylna również może być otwierana ręcznie lub automatyczne. Niezależnie od obecności napędu musisz mieć świadomość, że podczas uchylania się, brama będzie potrzebowała około 1,5 m metra wolnej przestrzeni przed garażem. W przypadku podjazdów bardzo krótkich ten rodzaj bramy może nie być możliwy do zamontowania. Kurtyna bramy uchylnej wsuwa się w prowadnice pod sufitem, więc i tej przestrzeni w pomieszczeniu nie będziesz mógł zagospodarować. Brama uchylna to rozwiązanie proste i ekonomiczne, dobrze sprawdzi się zwłaszcza w przypadku garaży wolnostojących i nieogrzewanych.
Brama garażowa rozwierana – skrzydłowa
To także jedno z prostych i stosunkowo tanich rozwiązań na drzwi garażowe. Montaż skrzydłowej bramy garażowej jest ułatwiony, problemów nie sprawia też jej okresowa konserwacja czy renowacja. Mimo to takie rozwiązanie warto wybrać do garażu wolnostojącego bez ogrzewania. Bramę skrzydłową otwiera się ręcznie, co w przypadku codziennego parkowania może być uciążliwe. Zazwyczaj produkuje się ją z blachy trapezowej, a materiał ten można ocieplić.
Bramy garażowe rolowane
Brama rolowana nazywana jest także roletową. To rozwiązanie najlepiej sprawdzi się wtedy, gdy konieczna jest maksymalna oszczędność miejsca. Wtedy w garażu, zarówno pod sufitem, jak i po bokach, znajdziesz miejsce na zimowy sprzęt czy inne gadżety sporych gabarytów. Brama rolowana porusza się wyłącznie w pionie i podczas otwierania nawija się na wał napędowy. W większości przypadków jest to brama zautomatyzowana, choć można wyposażyć ją w dodatkowe otwieranie ręczne (na przykład na wypadek awarii zasilania). Kupując bramę rolowaną, koniecznie zwróć uwagę na materiał, z którego zostały wykonane prowadnice, wałek i cała „kurtyna” bramy. Dobrze sprawdzi się aluminium, które jest odporne na korozję.
Brama garażowa z drzwiami
Bramy garażowe w wielu wypadkach wyposażyć można w drzwi. To rozwiązanie dobre dla osób, które traktują garaż również jako warsztat czy składzik na sprzęt rekreacyjny bądź narzędzia ogrodowe. Każdorazowe uchylenie całości bramy powoduje duże straty ciepła, co obecność drzwi wejściowych skutecznie neutralizuje. Montaż w bramie garażowej drzwi to kwestia osobistych potrzeb i preferencji. Miej jednak na uwadze, że nie każde rozwiązanie da się w ten sposób zaadaptować.
Bramy garażowe – ceny zależne od wielu czynników
Ile kosztują bramy garażowe? Wymiary bramy, rodzaj, materiał i jego obróbka, sposób otwierania, mechanizmy, dodatkowe zabezpieczenia – to wszystko będzie miało finalnie wpływ na cenę bramy. Najtańszymi rozwiązaniami będą bramy skrzydłowe i uchylne. Najdroższe są bramy rolowane. Na środku plasują się bramy segmentowane – w naszym sklepie taka brama z automatem od producenta Gatigo kosztuje niewiele ponad trzy tysiące złotych.